fbpx
Зад сцените во Wood Mark: Менаџмент, Продажба и Администрација

Зад сцените во Wood Mark: Менаџмент, Продажба и Администрација

Добредојдовте повторно зад сцените во Wood Mark, каде што ги истражуваме процесите и вештините во изработката на мебел по мерка. Во нашата претходна објава се запознавме со структурата на нашата фабрика заедно со сите нејзини сектори и производствени процеси. Денес,...

Зад сцените во Wood Mark, Вашиот избор за мебел по мерка

Зад сцените во Wood Mark, Вашиот избор за мебел по мерка

Кога станува збор за мебел, сите се согласуваме дека добро изработените парчиња мебел се важен дел од секој простор. Но, дали некогаш сте се запрашале кој е процесот во кој сировите материјали се претвораат во функционални уметнички дела? Ве покануваме да ни се...

Кои сме ние

Кои сме ние

Целосно индивидуализиран пристап за секој ентериерен проект Компанијата Wood Мark постои повеќе години на македонскиот пазар и прераснавме во една од најголемите компании за Custom Made Furniture во Македонија. Седиштето на нашата компанија се наоѓа на 1.800м2 каде се...

3 најпопуларни видови на ѕидни облоги

3 најпопуларни видови на ѕидни облоги

Нешто што беше огромен тренд во 20-от век и кој сега со полн замав ја враќа својата популарност се декоративните ѕидни облоги во домот. Декоративните ѕидни облоги се одличен начин да внесете топла и удобна атмосфера во целокупниот декор на Вашиот дом. Исто така,...

8 комбинации на бои за вашата кујна

8 комбинации на бои за вашата кујна

Кујната е срцето на домот. Без разлика дали е голема или мала, таа е центарот на животниот простор каде се припремаат вкусни оброци што го сплотуваат семејството. Изгледот на кујната значително влијае на атмосферата во целиот дом. Но кога кога ќе го започнете процесот...

10 идеи за уредување на мали спални соби

by | Jun 20, 2022

Сите знаеме дека со модерниот начин на живот во градовите сме условени да живееме во мали простори каде што секој квадратен метар е од огромна важност.

Сите декоративни детали кои не се функционални стануваат непотребен вишок кој ви смета, немате доволно простор за сите сопствени ситници и гардероба и се чувствувате како да живеете во мала кутија. Сепак постојат повеќе начини како малата спална соба да ја направите убава и комфорна, со малку труд. Немојте да мислите дека вашиот мал простор ќе ве ограничи и ќе ви оневозможи да создадете удобен простор кој ќе го сакате. Ако ѝ дозволите на вашата креативност да се разбуди, брзо ќе разберете дека секоја соба може да биде убава, доколку сами ја организирате.

Модерните и луксузни ентериерни решенија често ви наметнуваат идеи за распоредот во просториите, па сметате дека во својата спална соба морате да имате простор за работа, дел за седење и голем кревет, но меѓутоа ако се сетите која е функцијата на спалната соба ќе разберете дека ништо од тоа не е неопходно. Спалната соба треба да биде место каде ќе се одморите и ќе ги наполните батериите за да имате доволно енергија за сите предизвици во денот што следи.

Оттаму, малите спални соби можат да бидат во вистинска предност, затоа што ќе ви оневозможат во нив да внесете многу работи кои ќе ви го одвлекуваат вниманието. Затоа решивме да ви претставиме десет идеи за уредување на мали спални соби кои сме сигурни дека ќе ви се допаднат.

1. Користете нежни и светли бои

Белата боја е идеален избор за мала спална соба. Таа ќе ви помогне да создадете простор кој нема да изгледа стуткано или клаустрофобично. Белата или која било друга посветла боја ќе ви помогне да се изборите со малиот простор, особено доколку имате прозори низ кои влегува природна светлина.

Доколку стравувате дека белата спална соба ќе изгледа стерилно и безлично, додадете уште некој детал во вид на боја, текстура на ѕидот или дезен кој ви се допаѓа. Декорацијата на вашиот кревет или другите елементи од мебел, завеси и теписи во боја моќат да ви помогнат да креирате простор кој ќе ја отсликува вашата личност.

Сликата е превземена од Pinterest

2. Позиционирајте го креветот во агол

Повеќето ентериерни решенија, го сместуваат креветот во централниот дел на спалната соба. Сепак ако вашиот простор е ограничен, дозволете си да експериментирате. За максимално да ја искористите секоја педа од вашиот простор, ставете го вашиот кревет во агол или до ѕид. На овој начин успешно ќе создадете простор посветен на спиењето кој ќе изгледа удобно и опуштено.

Сликата е превземена од Pinterest

3. Избегнувајте гломазни узглавја на креветот

Дури и неколку сантиметри простор во спалната соба можат да бидат од витално значење. Простете се од гломазното узглавје и заменете го со нешто помало, поедноставно. Денес постојат многу модерни варијации, па сме сигурни дека со овој компромис нема да загубите премногу.

Сликата е превземена од Pinterest

4. Минимализам

Додадете простор во вашата спална соба на начин на кој внимателно ќе ја одберете својата декорација и ќе создадете осмислени и неопходни целини. Фокусирајте се на просторот под креветот и од него направете дел за сместување на кутии и други помалку потребни работи. Она што се нуди како уште подобра опција се вградени комоди кои се камуфлираат, а претставуваат изобилство на слободен простор за чување на вашата гардероба.

Сликата е превземена од Pinterest

5. Зголемете ја собата со огледала

Огледалата визуелно го зголемуваат просторот затоа што креираат илузија на поголем простор. Позиционирајте го огледалото така што ќе гледа кон прозорот и рефлектира светлина. Ако сакате големо огледало во својата спална соба, набавете некое кое што ќе можете да го закачите на ѕид се со цел да избегнете создавање на натрупаност на подот. 

Сликата е превземена од Pinterest

6. Просторот под креветот претворете го во остава

Иако веќе зборувавме за ова, мораме особено да се посветиме на оваа идеја. Денес, на пазарот како и во нашата понуда во Wood Mark постојат голем број кревети кои доаѓаат со фиоки веднаш под самиот душек. Доколку вашиот простор е толку ограничен и не можете да имате фиоки, тогаш купете неколку декоративни кутии во кои ќе можете да ги одложите сите работи кои ви се од важност, а за кои обично немате место.

Сликата е превземена од Pinterest

7. Вертикално уредување

Доколку имате ограничен поден простор, но имате високи плафони, размислете ја опцијата на додавање платформа за вашиот кревет како би добиле повеќе простор. Ова не е добра опција за секој, но на оние кои се доволно храбри да пробаат нешто ново и не им пречи да спијат на подигнат простор, ќе им отвори врата во сосема нов организиран свет без неред.

Сликата е превземена од Pinterest

8. Ѕидни облоги

Единствено затоа што вашата спална соба е мала, не значи дека истата мора да биде досадна. Со ѕидни облоги со храбри дезени можете да создадете акцентен ѕид или пак да декорирате само одреден дел од вашата соба. Ѕидните облоги се повторно во мода, но ако се користат погрешно можат дополнително да го смалат просторот. Во Wood Mark имаме огромен избор на материјали за вашите ѕидни облоги. Имајќи го тоа на ум, бидете внимателни кога го бирате вашиот дезен и размислете во насока на создавање кохезивна целина која убаво ќе се вклопи во вашиот простор.

Сликата е превземена од Pinterest

9. Бидете креативни со полици

Полиците се идеално решение за помали станови, бидејќи можете да вградите онолку колку ви е потребно. Можете да ги користите во вид на маса за шминкање и козметика, полица за книги, полица за ситници, масички за лаптоп и уште безброј нешта… сетете се, важно е да бидете креативни!

Сликата е превземена од Pinterest

10. Модифицирајте ги ѕидовите

Во најновите згради, ѕидовите се прават од гипс и слични “меки” материјали. Па со малку труд и вештина можете да ги прилагодите на своите потреби. Доколку вашиот кревет не стои на надворешен ѕид, можете да креирате вдлабнување во ѕидот кое ќе изгледа многу шармантно. Ова не би го опишале како “Направи сам” проект, затоа што не е наменето за оние кои никогаш немале искуство со вакво нешто. Ќе ве чини малку повеќе меѓутоа најдобро е за овој подвиг да најмите мајстори.

Се надеваме дека ви се допаѓаат нашите идеи и дека ќе ве инспирираат да го создадете вашиот простор кој ќе ве направи посреќни!

Сликата е превземена од Pinterest

Зад сцените во Wood Mark: Менаџмент, Продажба и Администрација

Зад сцените во Wood Mark: Менаџмент, Продажба и Администрација

Добредојдовте повторно зад сцените во Wood Mark, каде што ги истражуваме процесите и вештините во изработката на мебел по мерка. Во нашата претходна објава се запознавме со структурата на нашата фабрика заедно со сите нејзини сектори и производствени процеси. Денес,...

Зад сцените во Wood Mark, Вашиот избор за мебел по мерка

Зад сцените во Wood Mark, Вашиот избор за мебел по мерка

Кога станува збор за мебел, сите се согласуваме дека добро изработените парчиња мебел се важен дел од секој простор. Но, дали некогаш сте се запрашале кој е процесот во кој сировите материјали се претвораат во функционални уметнички дела? Ве покануваме да ни се...

Кои сме ние

Кои сме ние

Целосно индивидуализиран пристап за секој ентериерен проект Компанијата Wood Мark постои повеќе години на македонскиот пазар и прераснавме во една од најголемите компании за Custom Made Furniture во Македонија. Седиштето на нашата компанија се наоѓа на 1.800м2 каде се...

3 најпопуларни видови на ѕидни облоги

3 најпопуларни видови на ѕидни облоги

Нешто што беше огромен тренд во 20-от век и кој сега со полн замав ја враќа својата популарност се декоративните ѕидни облоги во домот. Декоративните ѕидни облоги се одличен начин да внесете топла и удобна атмосфера во целокупниот декор на Вашиот дом. Исто така,...

8 комбинации на бои за вашата кујна

8 комбинации на бои за вашата кујна

Кујната е срцето на домот. Без разлика дали е голема или мала, таа е центарот на животниот простор каде се припремаат вкусни оброци што го сплотуваат семејството. Изгледот на кујната значително влијае на атмосферата во целиот дом. Но кога кога ќе го започнете процесот...

5 дизајнерски совети за уредување на вашата кујна ова лето

5 дизајнерски совети за уредување на вашата кујна ова лето

Доколку барате совршен дизајн за вашата кујна ова лето, сега е времето за детално да размислите за тоа! Готвењето и припремата на храна во текот на топлите летни месеци се сведуваат на пронаоѓање нови и ефикасни начини за управување со топлината, но и поедноставување...