fbpx
Зад сцените во Wood Mark: Менаџмент, Продажба и Администрација

Зад сцените во Wood Mark: Менаџмент, Продажба и Администрација

Добредојдовте повторно зад сцените во Wood Mark, каде што ги истражуваме процесите и вештините во изработката на мебел по мерка. Во нашата претходна објава се запознавме со структурата на нашата фабрика заедно со сите нејзини сектори и производствени процеси. Денес,...

Зад сцените во Wood Mark, Вашиот избор за мебел по мерка

Зад сцените во Wood Mark, Вашиот избор за мебел по мерка

Кога станува збор за мебел, сите се согласуваме дека добро изработените парчиња мебел се важен дел од секој простор. Но, дали некогаш сте се запрашале кој е процесот во кој сировите материјали се претвораат во функционални уметнички дела? Ве покануваме да ни се...

Кои сме ние

Кои сме ние

Целосно индивидуализиран пристап за секој ентериерен проект Компанијата Wood Мark постои повеќе години на македонскиот пазар и прераснавме во една од најголемите компании за Custom Made Furniture во Македонија. Седиштето на нашата компанија се наоѓа на 1.800м2 каде се...

3 најпопуларни видови на ѕидни облоги

3 најпопуларни видови на ѕидни облоги

Нешто што беше огромен тренд во 20-от век и кој сега со полн замав ја враќа својата популарност се декоративните ѕидни облоги во домот. Декоративните ѕидни облоги се одличен начин да внесете топла и удобна атмосфера во целокупниот декор на Вашиот дом. Исто така,...

8 комбинации на бои за вашата кујна

8 комбинации на бои за вашата кујна

Кујната е срцето на домот. Без разлика дали е голема или мала, таа е центарот на животниот простор каде се припремаат вкусни оброци што го сплотуваат семејството. Изгледот на кујната значително влијае на атмосферата во целиот дом. Но кога кога ќе го започнете процесот...

5 дизајнерски совети за уредување на вашата кујна ова лето

by | Jun 20, 2022

Доколку барате совршен дизајн за вашата кујна ова лето, сега е времето за детално да размислите за тоа!

Готвењето и припремата на храна во текот на топлите летни месеци се сведуваат на пронаоѓање нови и ефикасни начини за управување со топлината, но и поедноставување на вашите рецепти. Можеби само сакате да се оддалечите од шпоретот или едноставно губите мотивација да готвите во вашата кујна во текот на летото. На крајот, можеби вашите летни планови едноставно вклучуваат почесто излегување, па вашето време за готвење е ограничено и во втор план. Сите овие опции се опдравдани!

Најдобрите дизајни на кујни можат да функционираат во било кое годишно време и направени се на начин да ги следат вашите потреби. Дизајнот на кујна за четиричлено семејство, во голема мера се разликува од дизајнот на кујната за некој кој живее сам, затоа од огромна важност е да најпрво добро се размисли за секој детал за да не се предвидат некои клучни работи.

Доколку размислувате за промена на изгледот на вашата кујна, треба да имате предвид дека дизајнот на вашиот нов простор ќе вклучува неколку решенија за борба против летните топлотни бранови. Во продолжение се пет дизајнерски совети за уредување на вашата кујна ова лето.

1. ПРАВИЛЕН ИЗБОР НА ЛЕТНИ БОИ

Создадете пријатна кујна во текот на ова лето со тоа што ќе одберете бои кои одговараат на најтоплото годишно време. Одберете светло дрво и светли работни површини за да внесете чист и прозрачен изглед во кујнскиот простор. За декорацијата и дизајнот на кујнските вратички најдобро ќе служат белата или посветлите дрвени бои. Светлите сини бои искористете ги за декорација која добро ќе се вклопи со останата палета и ќе создаде свежина во просторот. Побарајте електрични апарати за домаќинство во елегантна и светла сива боја, а не во црна или темно сива боја.

Сликата е превземена од Pinterest

2. РАЗМИСЛЕТЕ ЗА ПОДОБРО ОСВЕТЛУВАЊЕ

Овој совет е директно поврзан со боите и може да ви помогне вашата кујна да стане пријатен простор во текот на ова лето. Осветлувањето на кујната е поделено во две главни категории: работно осветлување и природно осветлување. Работното осветлување е она кое ги покрива вашите апарати и работни површини. Ова ги вклучува мијалникот, шпоретот и поголемите работни површини. Природното осветлување може да се вгради во вашата кујна со внимателно планирање на дизајнот и ќе ја направи најголемата разлика во дизајнот на вашата кујна ова лето. Прозорците во отворениот простор, дури и плафонските прозори можат да ви го обезбедат овој вид на осветлување.

Сликата е превземена од Pinterest

3. ДОБРА ВЕНТИЛАЦИЈА

Дизајнирањето на вашата кујна, значи и управување со топлината така што кујната ќе биде удобен простор за престој. Најдобриот начин за вашата да се справите со големите топлотни бранови ова лето е да инвестирате и да инсталирате висококвалитетен систем за вентилација и аспирација. Отворените ентериерни решенија кои ги поврзуваат кујната и дневната соба се сигурен начин за добар проток на воздухот на начин на кој ќе се зголеми ефикасноста на вашиот клима уред или систем за ладење.

Сликата е превземена од Pinterest

4. НАПРАВЕТЕ ПРОСТОР ЗА МАЛИ АПАРАТИ

Во текот на летните месеци мала е веројатноста дека постојано ќе ја уклучувате вашата рерна. Наместо тоа, поверојатно е дека ќе настојувате секојдневно да ги користите помалите апарати како микробрановата печка, тостерот или соковникот. Добриот дизајн на кујната подразбира кога сите овие апарати ќе имаат сопствено место, но истовремено секогаш да ви бидат на дофат. На пример, доклку имате поголем соковник кој ви зазема премногу простор на работната површина, најдобро решение би било да разгледате некоја опција за негово вградување која ќе ја подобри организацијата на простор и воедно изгледот на вашата кујна.

Сликата е превземена од Pinterest

5. СЕЗОНСКА ДЕКОРАЦИЈА

Доколку не сакате да ја реновирате вашата кујна од темел, но сепак сакате да го промените нејзиниот изглед ова лето, постојат низа декоративни решенија кои можат да донесат свежина во просторот. Размислете за додавање на декоративни растенија или пак зачински растенија на кујнските полици, на прозорите или околу мијалникот. Одберете украси кои се вклопуваат во летните бои, особено во бела боја, светло дрво или небесно сини тонови. Постојат налик бесконечен број достапни опции за кујнски крпи и прекривки со летни мотиви. Размислете ги сите опции за освежување на вашата кујна – добриот дизајн често се сведува на малите детали. 

Сликата е превземена од Pinterest

Зад сцените во Wood Mark: Менаџмент, Продажба и Администрација

Зад сцените во Wood Mark: Менаџмент, Продажба и Администрација

Добредојдовте повторно зад сцените во Wood Mark, каде што ги истражуваме процесите и вештините во изработката на мебел по мерка. Во нашата претходна објава се запознавме со структурата на нашата фабрика заедно со сите нејзини сектори и производствени процеси. Денес,...

Зад сцените во Wood Mark, Вашиот избор за мебел по мерка

Зад сцените во Wood Mark, Вашиот избор за мебел по мерка

Кога станува збор за мебел, сите се согласуваме дека добро изработените парчиња мебел се важен дел од секој простор. Но, дали некогаш сте се запрашале кој е процесот во кој сировите материјали се претвораат во функционални уметнички дела? Ве покануваме да ни се...

Кои сме ние

Кои сме ние

Целосно индивидуализиран пристап за секој ентериерен проект Компанијата Wood Мark постои повеќе години на македонскиот пазар и прераснавме во една од најголемите компании за Custom Made Furniture во Македонија. Седиштето на нашата компанија се наоѓа на 1.800м2 каде се...

3 најпопуларни видови на ѕидни облоги

3 најпопуларни видови на ѕидни облоги

Нешто што беше огромен тренд во 20-от век и кој сега со полн замав ја враќа својата популарност се декоративните ѕидни облоги во домот. Декоративните ѕидни облоги се одличен начин да внесете топла и удобна атмосфера во целокупниот декор на Вашиот дом. Исто така,...

8 комбинации на бои за вашата кујна

8 комбинации на бои за вашата кујна

Кујната е срцето на домот. Без разлика дали е голема или мала, таа е центарот на животниот простор каде се припремаат вкусни оброци што го сплотуваат семејството. Изгледот на кујната значително влијае на атмосферата во целиот дом. Но кога кога ќе го започнете процесот...

10 идеи за уредување на мали спални соби

10 идеи за уредување на мали спални соби

Сите знаеме дека со модерниот начин на живот во градовите сме условени да живееме во мали простори каде што секој квадратен метар е од огромна важност. Сите декоративни детали кои не се функционални стануваат непотребен вишок кој ви смета, немате доволно простор за...